Nežádoucí účinky ibuprofenu


Existuje poměrně málo léků, které lékaři často předepisují k zmírnění bolesti a zánětu spojených s fyzickým úrazem nebo chronickými nemocemi, jako je artritida. Jedním z nejčastěji používaných léků proti bolesti je ibuprofen.

Jedná se o nesteroidní protizánětlivé léky, které účinně snižuje zánětlivou odezvu spojenou s celou řadou zdravotních stavů.

Jaké jsou vedlejší účinky ibuprofenu?

Některé časté nežádoucí účinky ibuprofenu zahrnují:

  • Průjem
  • Snížená chuť k jídlu (potíže s trávením)
  • Nevolnost
  • Suché oči
  • Závratě

Závažné vedlejší účinky

Studie ukazují, že většina lidí, kteří užívají ibuprofen, čelí menším zdravotním potížím. Mezi závažné vedlejší účinky, které mohou nastat u malého procenta lidí, patří:

  • Těžká bolest na hrudi
  • Problémy s ledvinami
  • Poškození jater
  • Únava (těžká únava)
  • Problémy s řečí

V některých případech, alergické reakce. Lidé, kteří jsou alergičtí na tuto drogu, by se měli vyvarovat použití. Alergické reakce mohou zahrnovat:

  • Kůže vyrážená červeně
  • Urtikaria
  • Edém obličeje
  • Obtížné dýchání
  • Vzhled puchýřů na kůži

Nebezpečné mohou být způsobeny užíváním ibuprofenu vnitřní krvácení. Krvácení do žaludku nebo střev je indikováno následujícími nežádoucími účinky tohoto léku:

  • Přítomnost krve v stolici, dehtové stolice
  • Přítomnost krve při zvracení
  • Přítomnost krve v moči

Dlouhodobé nežádoucí účinky

Lékaři zpravidla nikdy předepisují užívání ibuprofenu po dlouhou dobu. Předávkování nebo pravidelné dlouhodobé užívání tohoto léku narušuje normální krevní oběh, který může být smrtící ledviny. Lidé, kteří užívají ibuprofen po dlouhou dobu, mohou také vyvinout nemoci, které postihují srdce. Navíc je v některých případech výsledkem dlouhodobého užívání tohoto léku poškození jater a žloutenka.

Studie ukazují, že dospělí jsou náchylnější k nežádoucím účinkům ibuprofenu. Takže někdy vzácná stolice (zácpa) vzniklá po užívání tohoto léku je fenomén, který je častější mezi dospělými než mezi dětmi.

Kdo je kontraindikován s ibuprofenem?

Lidé, kteří již mají problémy, jako jsou srdeční choroby nebo vysoký krevní tlak, by se měli poradit s lékařem, než začnou užívat tento lék k zmírnění bolesti hlavy nebo bolesti zad.

Při použití ibuprofenu může dojít ke snížení průtoku krve do srdce, což je důvodem k obavám.

Jednoduchý způsob, jak výrazně snížit riziko nežádoucích účinků při podávání ibuprofenu - dodržujte doporučené dávkování tohoto léku. Ti, kteří nejsou přesvědčeni o velikosti správné dávky ibuprofenu, by se měli před použitím tohoto léku poradit s lékařem. Balíček ibuprofenu je doplněn příručkou s doporučeními pro jeho použití. Chcete-li předejít nežádoucím účinkům, postupujte podle těchto pokynů.

Ibuprofen

Návod k použití:

Ceny v on-line lékárnách:

Ibuprofen je nesteroidní syntetický přípravek s analgetickými, protizánětlivými a antipyretickými účinky.

Farmakologický účinek

Účinnou látkou léčiva je ibuprofen, derivát kyseliny fenylpropionové.

Ibuprofen je nejúčinnější při zánětlivých bolestech. Antipyretickým účinkem dostatečně blízko k kyselině acetylsalicylové. Potlačuje přilnavost krevních destiček, zlepšuje mikrocirkulaci a snižuje intenzitu zánětu.

Při externí aplikaci Ibuprofen ve formě mastí má silný analgetický účinek, snižuje proplachování, ranní tuhost a otok.

Droga je klasifikována jako jeden z nejdůležitějších léků Světové zdravotnické organizace, její účinnost a bezpečnost byla studována a klinicky testována.

Forma vydání

Ibuprofen se uvolňuje ve formě tablet, suspenze a mastí.

  • Tablety Ibuprofen - kulaté, hladké, bikonvexní bílé. Každá tableta obsahuje 200 mg nebo 400 mg účinné složky. Pomocné látky - stearan hořečnatý, mastek, laktóza, bramborový škrob, koloidní oxid křemičitý, povidon 25. Pro 10, 20 a 100 kusů na balení;
  • Potahované tablety Prodloužený účinek ibuprofenu. Každá tableta obsahuje 800 mg účinné látky. 7, 14 a 60 kusů na balení;
  • Tablety pro resorpci. Každá tableta obsahuje 200 mg účinné látky;
  • Kapsle s prodlouženým účinkem. Každá tobolka obsahuje 300 mg účinné složky;
  • Suspenze Ibuprofen pro orální podání je homogenní, žlutá, s vůní oranžové. 5 ml suspenze obsahuje 100 mg účinné složky. Vyrábí se v láhvích o objemu 100 ml, v lepenkovém balení s odměrkou;
  • 5% krém a gel pro vnější použití.

Indikace k použití Ibuprofen

Ibuprofen je indikován pro:

  • Symptomatická léčba chřipky a ARVI;
  • Osteoartritida;
  • Psoriatická artritida;
  • Cervikální spondylóza;
  • Syndrom Barre-Liège;
  • Cervikální migréna;
  • Bursitida;
  • Bechterewova choroba;
  • Neuralgická amyotrofie;
  • Myalgie;
  • Nefrotický syndrom;
  • Posturální hypotenze (při užívání antihypertenziv);
  • Horečnaté stavy různých etymologií;
  • Traumatické záněty měkkých tkání a muskuloskeletálního systému;
  • Syndrom vertebrální tepny;
  • Neuralgie;
  • Tendonitida;
  • Hematomy.

Ibuprofen je také indikován v léčbě vyvrtání vazivového aparátu, revmatoidní artritidy, radikulitidy a kloubního syndromu (s exacerbací dny).

Jako pomocná látka Ibuprofen je indikován pro použití v:

  • Pneumonie;
  • Pooperační, zubní a bolesti hlavy;
  • Infekční a zánětlivé onemocnění v oblasti ENT - faryngitida, tonzilitida, rinitida, laryngitida, sinusitida;
  • Bronchitida;
  • Pannikalite;
  • Primární dysmenorea;
  • Algodismenoree;
  • Zánětlivé procesy v malé pánvi;
  • Adnexity.

Kontraindikace

Ibuprofen podle instrukcí je kontraindikován, pokud:

  • Přecitlivělost na léčivo;
  • Exacerbace peptického vředu žaludku nebo dvanáctníku a ulcerózní kolitidy;
  • Onemocnění optického nervu a zhoršení barevného vidění;
  • "Aspirin" astma;
  • Arteriální hypertenze;
  • Scotom;
  • Amblyopie;
  • Vyjádřené porušení funkce ledvin nebo jater, stejně jako cirhóza jater s portální hypertenzí;
  • Srdeční selhání;
  • Edém;
  • Hemofilie;
  • Hypocoagulace;
  • Leukopenie;
  • Patologie vestibulárního aparátu;
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • III. Trimestru těhotenství.

Podle pokynů je Ibuprofen podáván opatrně, pokud:

  • Chronické srdeční selhání,
  • Současná onemocnění jater a ledvin,
  • Enteritida;
  • Okamžitě po operaci;
  • S dyspeptickými příznaky před léčbou;
  • Gastritis;
  • Kolyte;
  • Děti do 12 let.

Při užívání ibuprofenu je nezbytné systematické sledování vzorku periferní krve, stejně jako funkce jater a ledvin.

Instrukce pro použití Ibuprofen

Podle instrukcí je Ibuprofen po jídle odebrán.

Denní dávka léku závisí na nemoci:

  • U osteoartrózy, algodismenorrhey, psoriatické artritidy a ankylozující spondylitidy jsou dospělí předepisováni 400-600 mg 3-4krát denně;
  • Při revmatoidní artritidě užívejte zvýšenou dávku 800 mg třikrát denně;
  • Při poraněních a vyvrtávání měkkých tkání se užívají tablety s prodlouženým účinkem ibuprofenu - 1600-2400 mg jednou denně, nejlépe před spaním;
  • Při mírné bolesti trvají 1200 mg denně;
  • Pokud se po imunizaci vyskytne febrilní syndrom, je-li to nutné, může se příjem opakovat po 6 hodinách, ale ne více než 100 mg denně.

Při horečnatých podmínkách pro děti starší 12 let ke snížení tělesné teploty se vypočte dávka ibuprofenu:

  • Nad 39,2 ° C - 10 mg na 1 kg hmotnosti za den;
  • Nižší než 39,2 ° C - 5 mg na 1 kg hmotnosti za den.

Tablety ibuprofenu pro resorpci se používají k léčbě onemocnění způsobených ORL, které se rozpouštějí v ústech pod jazykem. Děti nad 12 let a dospělí jsou předepsány 200-400 mg 2-3krát denně.

Suspenze pro orální podání je obvykle předepsána dětem. Průměrná jednorázová dávka, užívaná třikrát denně, je:

  • Od 1 do 3 let - 100 mg;
  • Od 4 do 6 let - 150 mg;
  • Od 7 do 9 let - 200 mg;
  • Od 10 do 12 let - 300 mg.

Externě aplikujte gel nebo smetanový Ibuprofen, nanášejte a otírejte, až se úplně vstřebá léze 3-4krát denně. Léčba se může provádět po dobu 2-3 týdnů.

Nežádoucí účinky

Podle pokynů je Ibuprofen dostatečně bezpečným lékem a je obvykle dobře tolerován. Některé vedlejší účinky mohou být pozorovány v aplikaci:

Trávicí systém: průjem, zvracení, nevolnost, anorexie, pocit nepohodlí v epigastriu, erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu se vyskytují častěji; podstatně méně porušení funkce jater nebo krvácení z gastrointestinálního traktu.

Nervový systém: Může se objevit bolest hlavy nebo závratě, poruchy spánku nebo vzrušení, stejně jako poruchy zraku.

Cirkulační systém: nežádoucí účinky jsou pozorovány pouze při dlouhodobém užívání léků - trombocytopenie, anémie, agranulocytózy.

Močový systém: při prodlouženém užívání ibuprofenu může dojít k poškození ledvin.

Alergické reakce mohou být pozorovány při užívání drogy uvnitř a s vnější aplikací ve formě zčervenání kůže, kožní vyrážky, Quinckeho edému, pocení pálení. Významně se vyskytuje bronchospastický syndrom a aseptická meningitida.

Ibuprofen je kontraindikován ve třetím trimestru těhotenství. Aplikace v I. a II. Trimestru je možná přesně podle pokynů lékaře.

Během laktace může být Ibuprofen použit v nízkých dávkách pro bolest a horečku. Protože je lék vylučován do mateřského mléka, je aplikace v dávkách nad 800 mg denně kontraindikována.

Podmínky skladování

Ibuprofen je vydán na předpis. Doba použitelnosti - 3 roky.

Tablety Ibuprofenu 200 mg 20 ks.

Tablety Ibuprofen 200 mg n20

Tablety Ibuprofenu 200 mg 20 ks.

Ibuprofen 200 mg # 20 tablet

Ibuprofen 5% masť 25 g

Tablety Ibuprofen 200 mg # 50

Ibuprofen 200 mg n50 tablet

Informace o přípravku jsou zobecněny, poskytovány pro informační účely a nenahrazují oficiální pokyny. Samoléčba je nebezpečná pro zdraví!

Vzdělaná osoba je méně náchylná na nemoci mozku. Duševní aktivita přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

74letý obyvatel Austrálie, James Harrison, se stal asi 1000krát dárcem krve. Má vzácnou krevní skupinu, jejíž protilátky pomáhají přežít novorozence s těžkou anémií. Tak, australský zachránil asi dva miliony dětí.

Podle mnoha vědců jsou komplexy vitamínů pro lidi prakticky k ničemu.

Kariéra je nejčastější infekční onemocnění na světě, s níž ani chřipka nemůže konkurovat.

Lidská krev "proběhne" přes nádoby pod obrovským tlakem a je-li porušena jejich celistvost, je schopna vystřelit ve vzdálenosti až 10 metrů.

Nejčastějším onemocněním je Kuruova choroba. Pouze zástupci kmene Fores v Nové Guineji jsou nemocní. Pacient umírá smích. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je konzumace lidského mozku.

Práce, která nevyhovuje člověku, je pro jeho psychiku mnohem škodlivější než nedostatek práce vůbec.

Lidé, kteří jsou zvyklí na pravidelnou snídani, mají mnohem menší pravděpodobnost, že budou trpět obezitou.

Ve snaze dostat pacienta ven, lékaři často jdou příliš daleko. Takže například určitý Charles Jensen v letech 1954 až 1994 gg. přežili více než 900 operací k odstranění novotvarů.

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že melounová šťáva brání rozvoji arteriosklerózy cév. Jedna skupina myší pila běžnou vodu a druhá - melounová šťáva. Výsledkem bylo, že nádoby druhé skupiny neobsahovaly plaky cholesterolu.

Během života produkuje průměrný člověk dva nebo více bazí slin.

Padající z osla, je pravděpodobné, že budete krk krk, než spadnout z koně. Jen se nesnažte vyvrátit toto tvrzení.

Hmotnost lidského mozku je asi 2% celkové tělesné hmotnosti, ale spotřebuje asi 20% kyslíku vstupujícího do krve. Tato skutečnost činí lidský mozek velmi náchylný k poškození způsobenému nedostatkem kyslíku.

Většina žen může být více potěšena tím, že uvažuje o svém krásném těle v zrcadle než o sexu. Takže ženy, usilují o harmonii.

Mnoho léků bylo původně uváděno na trh jako léky. Heroin, například, byl původně představen na trhu jako lék na dětský kašel. A kokain byl doporučován lékařem jako anestetikum a jako prostředek ke zvýšení vytrvalosti.

Mnoho lidí zná situaci, kdy dítě "nevychází" z nachlazení. Pokud je v prvním roce návštěvy mateřské školy normální reakce těla, pak se objeví v roce.

Ibuprofen

Obsah

Strukturální vzorec

Ruský název

Latinský název látky Ibuprofen

Chemický název

Hrubý vzorec

Farmakologická skupina látky Ibuprofen

Nosologická klasifikace (ICD-10)

Kód CAS

Charakteristika látky Ibuprofen

Ibuprofen je racemická směs S- a R-enantiomerů. Bílý nebo téměř bílý krystalický prášek, prakticky nerozpustný ve vodě, vysoce rozpustný v organických rozpouštědlech (ethanol, aceton). Molekulová hmotnost 206,28.

Farmakologie

Neselektivně inhibuje COX-1 a COX-2, snižuje syntézu PG. Protizánětlivý účinek související se sníženou vaskulární permeability, zlepšení mikrocirkulace, snížením uvolňování zánětlivých mediátorů z buněk (PG, kininy, RT) a potlačení energie zánětlivého procesu. Analgetický účinek je způsoben poklesem intenzity zánětu, poklesem produkce bradykininu a jeho algogenicitou. U revmatoidní artritidy se týká hlavně na exsudativní a proliferační částečně na složky zánětlivé odpovědi, že má rychlý a výrazný analgetický účinek, snižuje otok, ranní ztuhlost a omezení pohybu v kloubech. Snížení excitability středů regulace tepla mezilehlé mozky má za následek antipyretický účinek. Závažnost antipyretického účinku závisí na počáteční tělesné teplotě a dávce. Při jediném přijetí účinok trvá až 8 hodin. Při primární dysmenorei se snižuje intrauterinní tlak a frekvence kontrakcí dělohy. Reverzibilně inhibuje agregaci krevních destiček.

Vzhledem k tomu, že skleníkové plyny zpozdí uzavření arteriálního kanálu po porodu, předpokládá se, že suprese COX je hlavním mechanismem účinku ibuprofenu pro IV aplikaci u novorozenců s otevřeným arteriálním kanálem.

Při požití je dobře vstřebáváno z trávicího traktu. Cmax Vytváří se do 1 hodiny, na recepci po jídle - do 1,5-2,5 hodiny. Vázání plazmovými vlákny - 90%. Pomalu proniká do kloubní dutiny, ale přetrvává v synoviální tkáni, čímž vytváří vyšší koncentrace než v plazmě. Biologická aktivita je spojena s S-enantiomerem. Po absorpci se asi 60% farmakologicky neaktivní formy R pomalu transformuje na aktivní S-formu. Podstupuje biotransformaci. Existují 3 hlavní metabolity vylučované ledvinami. Nezměněný v moči nevylučuje více než 1%. Má kinetiku dvoufázové eliminace s T1/2 z plazmy 2-2,5 hodiny (pro retardéry - až 12 hodin).

Aplikace ibuprofenu

Pro orální podání: zánětlivá a degenerativní onemocnění svalově kosterního systému, včetně revmatické artritidy, osteoartritidy, psoriatické artritidy, kloubní syndrom exacerbaci dny, ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc), spondylóza, Leu-Barre syndrom (cervikální migréna, syndrom vertebrální arterie). Bolest, včetně lumbodynia, ischias, hrudní radikulární syndrom, myalgie, neuralgické amyotrofie, neuralgie, bolesti kloubů, ossalgia, bursitis, tendinitis, tenosynovitida, protahování vazů, modřiny, traumatické zánět měkkých tkání a pohybového ústrojí, pooperační bolesti, doprovázené zánět, migréna, bolest hlavy, bolest zubů, chirurgické zákroky v dutině ústní. Horečky různého původu (včetně po imunizaci), chřipka a nachlazení. Jako pomoc: infekční a zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích (angína, faryngitida, laryngitida, sinusitida, rhinitida), bronchitidy, pneumonie, zánětlivé procesy v pánvi, adnexitidy, tuberkulóza, panikulitidy, nefrotický syndrom (s cílem snížit závažnost proteinurie).

Pro externí použití: zánětlivá a degenerativní onemocnění svalově kosterního systému: artritida (revmatoidní, psoriatické), kloubní syndrom revmatismus a exacerbace dny, skapulohumerální periarthritis, ankylozující spondylitidy, osteoartritidy deformans, dolní části zad s kořenového syndromu, ischias, zánět šlach, tenosynovitidy, bursitidy, lumbago, ischias; svalová bolest, trauma aniž by byla ohrožena integrita měkkých tkání (včetně dislokací, tahu nebo trhat svaly a vazy, zranění, posttraumatická měkká tkáň otok).

Pro intravenózní podání (pouze u novorozenců): léčba hemodynamicky významného otevřeného arteriálního kanálku u předčasně narozených novorozenců s gestačním věkem trvajícím méně než 34 týdnů.

Pro rektální podání (děti od 3 měsíců do 2 let): jako antipyretikum - akutní respirační onemocnění, akutní respirační virové infekce, chřipka, jiné infekční a zánětlivé onemocnění doprovázené horečkou; po vakcinační reakci. Jako analgetika - syndrom mírné nebo střední intenzity bolesti (včetně bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti, migrény, neuralgie, bolesti v uších a krku, bolest, podvrtnutí).

Kontraindikace

Přecitlivělost. Pro vnitřní použití: erozivní, ulcerózní onemocnění trávicího traktu v akutní fázi (včetně žaludečního vředu a duodenálního vředu, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, žaludeční vřed), „Aspirin“ průduškové astma, kopřivka, rýma, vyvolaná příjmem salicylátů nebo jiných NSAID; poruchy srážení (včetně hemofilie, hypocoagulation, hemoragická diatéza), optická neuropatie, scotoma, tupozrakosti, poruchy barevného vidění, astma, leukopenie, trombocytopenie, hemoragická diatéza, potvrzené hyperkalémie, závažným poškozením jater nebo aktivním onemocněním jater, závažné selhání ledvin (clearance kreatininu desetin - trombocytopenie, neutropenie.

Z nervového systému: > 1/100, 1/10 - bronchopulmonální dysplazie; > 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/10 - zvýšení koncentrace kreatininu v krvi, pokles koncentrace sodíku v krvi.

S externí aplikací

Podráždění pokožky jako zarudnutí, otok, vyrážka nebo svědění; s dlouhodobým užíváním - systémovými nežádoucími účinky.

Interakce

Vyhnout současnému používání dvou nebo více nesteroidních antirevmatik z důvodu zvýšené riziko nežádoucích účinků. Při současném použití ibuprofenu snižuje zánětlivou a antiagregační účinek kyseliny acetylsalicylové (může zvyšovat výskyt akutní koronární nedostatečnosti u pacientů léčených jako inhibitory agregace trombocytů se kyselina acetylsalicylová, nízké dávky, po zahájení ibuprofenu). Při použití s ​​trombolytickými léky (altepláza, streptokináza, urokináza), rovněž zvyšují riziko krvácení. Ibuprofen zvyšuje účinek antikoagulancií, inhibitory agregace trombocytů, fibrinolytik.

Induktory mikrosomální oxidace (fenytoin, ethanol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva) zvýšení produkce hydroxylované aktivních metabolitů, čímž se zvyšuje riziko závažných hepatotoxických reakcí. Inhibitory mikrosomální oxidace snižují riziko hepatotoxických účinků.

Antacidy a cholestyramin redukují absorpci ibuprofenu. Kofein zvyšuje analgetický účinek ibuprofenu. Cefamandol, cefoperazon, cefotetan, kyselina valproová zvyšují frekvenci hypoprothrombinémie.

Myelotoxické léky zvyšují projev hematotoxicity ibuprofenu. Přípravky cyklosporinu a zlata zvyšují účinek ibuprofenu na syntézu PG v ledvinách, což se projevuje zvýšenou nefrotoxicitou. Ibuprofen zvyšuje plazmatickou koncentraci cyklosporinu a pravděpodobnost jeho hepatotoxických účinků. LS, blokující tubulární sekreci, snižuje vylučování a zvyšuje plazmatickou koncentraci ibuprofenu.

Ibuprofen snižuje účinek antihypertenziv (včetně inhibitorů ACE a BPC), natriuretický a diuretiky činnosti furosemid a hydrochlorothiazid, účinnosti urikosurických léků. Zvyšuje vedlejší účinky minerálních kortikosteroidů, glukokortikoidů, estrogenů, etanolu. Posiluje účinek perorálních hypoglykemických léků a inzulinu. Zvyšuje koncentraci digoxinu, lithia a methotrexátu v krvi. Ibuprofen může snižovat clearance aminoglykosidů (současné podávání může zvýšit riziko nefrotoxicity a ototoxicity).

Ibuprofen pro intravenózní podání by neměl být zaměňován s jinými léky.

Předávkování

Symptomy: bolesti břicha, nevolnost, zvracení, letargie, ospalost, deprese, bolesti hlavy, hučení v uších, metabolická acidóza, koma, akutní selhání ledvin, hypotenze, bradykardie, tachykardie, fibrilace síní a zástava dechu.

Léčba: výplach žaludku (pouze během první hodiny po požití), aktivní uhlí (pro snížení absorpce), alkalické vody, diuréza a symptomatická léčba (KHS korekce krevní tlak, gastrointestinální krvácení).

Způsoby podání

Vnitřně, externě, rektálně (děti 3 měsíce až 2 roky), v / v (novorozence).

Opatření týkající se látky Ibuprofen

Léčba ibuprofenem by se měla provádět při nejnižší efektivní dávce s minimálním možným krátkým průběhem. Během dlouhodobé léčby je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater a ledvin.

S ohledem na možnost vzniku NSAID gastropatie předepisovat s opatrností lidem pokročilého věku, kteří mají v anamnéze žaludečních vředů a jiných onemocnění zažívacího ústrojí, krvácení do zažívacího traktu, během souběžné terapie s glukokortikoidy, jinými NSAID a pro dlouhodobou léčbu. Když se symptomy znázorněno gastropatie pečlivou kontrolu (včetně držení Ezofagogastroduodenoskopie, analýzu krve na hemoglobin, hematokrit, fekální okultní krve). by měly být kombinovány s léky PGE (misoprostol) pro prevenci NSAID gastropatie.

Opatření předepsané pacientům s poruchou funkce jater a ledvin (povinné pravidelné monitorování bilirubinu, transamináz, kreatininu, úpravného schopnost ledvin), hypertenze a chronického srdečního selhání (denně sledování vylučování moči, tělesná hmotnost, krevní tlak). Pokud dojde ke zhoršení zraku, snížíte dávku nebo léčbu zrušíte.

Během léčby se nedoporučuje pít alkoholické nápoje.

Nepoužívejte na otevřený povrch rány, poškozenou pokožku; zabraňte vzniku krému, gelu nebo mastí v očích a sliznicích.

Ibuprofen a jeho analogy: indikace, způsob aplikace, vedlejší účinky

Ibuprofen je široce užívaný léčivý přípravek ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Lék byl syntetizován v šedesátých letech dvacátého století a od té doby neztrácel jeho význam.

Vlastnosti ibuprofenu

Účinnou látkou léčiva je ibuprofen, derivát kyseliny propionové. Lék inhibuje aktivitu prostaglandinů. Jedná se o látky, které se podílejí na zánětlivém procesu.

Ibuprofen má tyto účinky:

  • Protizánětlivé;
  • Anestetikum;
  • Antipyretikum (antipyretikum).

Ibuprofen by neměl být opilý na prázdný žaludek, ale po jídle. Tím se minimalizuje riziko možných vedlejších účinků. Lék je velmi dobře absorbován z trávicího traktu a jeho maximální koncentrace v krvi dosahuje půl až dvě hodiny později.

Ibuprofen je dostupný v různých dávkových formách: ve formě tablet, suspenzí, rektálních čípků, gelů, masti. Taková různorodá léková forma je velmi vhodná. K léčbě myozitidy, artritidy, tendovaginitidy, vyvrtání, masti ibuprofenu. Rektální čípky a suspenze se používají ke snížení tělesné teploty u malých dětí.

Analogy ibuprofenu jsou takové léky, jako jsou:

Indikace pro použití

Ibuprofen je jedním z mála protizánětlivých léků, které lze použít u dětí (ve formě suspenze, rektálních čípků). Proto je přidělena jak dospělým, tak dětem. Spektrum aplikace ibuprofenu je dost široké: jedná se o jakékoli zánětlivé onemocnění, stejně jako o bolestivé stavy.

Indikace pro použití:

  • Zánětlivá onemocnění kloubů (revmatoidní a dnavá artritida, deformující osteoartritida, stejně jako Bekterovova choroba);
  • Horečka pro infekční onemocnění (symptomatická léčba ARVI);
  • Syndrom bolesti (bolesti hlavy, zubní, svalová, menstruační bolest, neuralgie, lumbalgie, ischialgie);
  • Pooperační bolestivý syndrom.

Způsoby aplikace

Dávka ibuprofenu pro perorální podání stanoví lékař s ohledem na indikaci a věk pacienta. Ibuprofen je zpravidla přičítán dospělým a dětem, kteří dosáhli ve věku dvanácti let ve formě tablet ve výši 200 mg třikrát až čtyřikrát denně. V případě potřeby lze dávku zdvojnásobit: 400 mg třikrát denně. Jakmile se dosáhne očekávaného terapeutického účinku, denní dávka léčiva se sníží na 600-800 mg.

Důležité! Maximální denní koncentrace Ibuprofenu je 1200 mg. V případě překročení tohoto čísla je možné předávkovat drogu.

Ibuprofen může být používán dětmi vážícími více než dvacet kilogramů od šesti let. Děti ve věku od šesti do dvanácti let jsou třikrát až čtyřikrát denně připisovány Ibuprofenem 200 mg. Je důležité, aby interval mezi tabletami činil nejméně šest hodin.

Při léčbě dětí od tří měsíců života na předpis lékaře Ibuprofen může být použit ve formě rektálních čípků. Děti ve věku od tří do devíti měsíců jsou předepsány jeden čípku (60 mg) třikrát denně. Děti od devíti měsíců do dvou let - jeden čípku (60 mg) čtyřikrát denně.

Ibuprofen ve formě masti nebo gelu se aplikuje na místo léze a otírá se rukama, až se lék úplně vstřebává třikrát až čtyřikrát denně a tak dva až tři týdny.

Nežádoucí účinky

Ibuprofen je obecně dobře snášen. V některých případech však není vyloučena možnost nežádoucích účinků. Při použití jakéhokoli léku ze skupiny NSAID včetně ibuprofenu se může vyvinout ulcerogenní účinek. To je vedlejší účinek léčiva, který se projevuje při tvorbě defektů (vředů) na sliznici orgánů gastrointestinálního traktu. Vzhledem k této skutečnosti by ibuprofen neměl být užíván uvnitř po dobu delší než pět dní. Navíc použití léků na prázdný žaludek také zvyšuje zranitelnost sliznice gastrointestinálního traktu.

Podle pokynů k přípravku Ibuprofen mohou být tyto vedlejší účinky:

  1. Bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa, plynatost, pálení žáhy, sucho v ústech, ulcerace ústní sliznice, orgány GIT;
  2. Bronchospazmus, dušnost;
  3. Tinitus (tinnitus), rozmazané vidění, pocit dvojího vidění, suché oči, otoky očních víček, zarudnutí spojivky;
  4. Bolest hlavy, závratě, nespavost a denní spavost, úzkost, halucinace;
  5. Zvýšený krevní tlak, tachykardie;
  6. Poškození ledvin ve formě nefrotického syndromu s výskytem edému, akutního selhání ledvin;
  7. Alergické reakce v různé míře: od kožní vyrážky až po anafylaktický šok;
  8. Anémie, leukopenie, trombocytopenie;
  9. Zvýšené pocení.

Takový impozantní seznam nežádoucích účinků vůbec neznamená, že se tyto reakce objevují u všech lidí, kteří užívají ibuprofen. Nežádoucí účinky jsou extrémně vzácné, je však nutné je zmínit v pokynech výrobce.

Kontraindikace

Vzhledem k ulcerogenní působení ibuprofenu, že není vhodný pro všechny druhy erozivní a ulcerózní lézí gastrointestinálního traktu (žaludeční vřed a 12 duodenální vřed, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba). Ibuprofen je také kontraindikován u poruch krevní koagulace, onemocnění zrakového nervu, leukopenie, trombocytopenie, a jater, ledvin, srdeční selhání.

Bezpodmínečnou kontraindikací je přítomnost přecitlivělosti na složky ibuprofenu. Navíc, pokud není přecitlivělost na jiné NSAID, zejména na aspirin, není podáván Ibuprofen.

Během těhotenství se přípravek aplikuje pouze na pokyn lékaře. Ibuprofen, i když v nízké koncentraci, ale stále proniká do mateřského mléka. Z tohoto důvodu se laktajícím matkám nedoporučuje užívat ibuprofen.

Grigorova Valeriya, lékařský posudek

Celkově, 8 zobrazení dnes

Tablety ibuprofenu: návod k použití

Tablety Ibuprofen se vztahují na klinickou a farmakologickou skupinu léků nesteroidních protizánětlivých léků. Mají antipyretický a analgetický účinek a používají se ke snížení intenzity odpovídajících příznaků v různých patologických procesech.

Forma vydání a složení

Tablety Ibuprofen mají světle růžovou nebo růžovou barvu, kulatý bikonvexní tvar a hladký povrch. Hlavní účinnou látkou léčiva je ibuprofen, jehož obsah v jedné tabletě je 200 mg. Obsahuje také pomocné komponenty, které zahrnují:

  • Stearát hořečnatý.
  • Bramborový škrob.
  • Koloidní oxid křemičitý.
  • Včelí vosk.
  • Želatina.
  • Azorubin jako barvivo.
  • Povidon s nízkou molekulovou hmotností.
  • Hydroxykarbonát sodný.
  • Vanilin.
  • Pšeničná mouka.
  • Oxid titaničitý.
  • Sacharóza.

Tablety jsou baleny v obvazovém šupinovitém balení po 10 kusů. Kartonové balení obsahuje 1, 2 nebo 5 obalových buněk s odpovídajícím počtem tablet a pokyny pro použití přípravku.

Farmakologický účinek

Klinicko-farmakologický účinek tablety ibuprofenu v důsledku snížené syntézu primárních zánětlivých mediátorů prostaglandinu, který je zodpovědný za vývoj bolesti, edém tkáně a horečka. Snížení koncentrace prostaglandinů dochází tím, že blokuje ibuprofenu enzymu cyklooxygenázy (COX 1 a 2), který katalyzuje reakci kyseliny arachidonové do prostaglandiny během vývoje zánětlivé odpovědi.

Po užití pilulky Ibuprofenu se účinná látka rychle a téměř úplně vstřebává do systémové cirkulace z lumen tenkého střeva. Maximální koncentrace ibuprofenu v krvi dosahuje 2 hodiny. Je téměř rovnoměrně rozložen ve všech tkáních těla. Prochází hematoencefalickou bariérou do struktur centrálního nervového systému a může také vstoupit do vyvíjejícího se plodu během těhotenství a mateřského mléka během laktace. Ibuprofen se metabolizuje v játrech před vznikem neaktivních produktů rozpadu, které se vylučují z těla močí.

Indikace pro použití

Příjem tablet Ibuprofen je indikován za přítomnosti příznaků zánětlivé reakce v různých patologických stavech, které zahrnují:

  • Zánětlivé patologie kloubů a páteře bolesti - artritida jakéhokoliv původu, včetně infekce, osteoartritidu (degenerativní-dystrofické patologie kloubů), bolesti v kříži (degenerativní onemocnění páteře), autoimunitní procesy v kloubech.
  • syndrom středně silné bolesti různého původu a lokalizace - migréna (paroxysmální bolesti hlavy), bolest zubů, tuberkulóza (bolestivá menstruace), post-traumatické nebo pooperační bolesti, neuralgie (aseptický zánět periferních nervů), myalgie (bolest svalů).
  • Feverishův syndrom proti infekční intoxikaci se zvýšenou tělesnou teplotou a bolesti těla, včetně akutní respirační virové infekce (akutní respirační virové infekce).

Užívání tablet Ibuprofen neovlivňuje progresi patologického procesu, jejich použití primárně znamená symptomatickou léčbu.

Kontraindikace pro použití

Příjem tablet Ibuprofen je absolutně kontraindikován u řady patologických a fyziologických stavů těla, které zahrnují:

  • Hypersenzitivní ibuprofenu, jakož i všechny křížové zástupci intolerance farmakologická skupina nesteroidní protizánětlivé léky, netolerantní jakýchkoliv pomocných složek tablety ibuprofenu.
  • Příznakem, který se vyznačuje tím, patologickým intolerancí na kyselinu acetylsalicylovou (týká nesteroidních protizánětlivých léků), vývoj, polypózy, nosní sliznice a bronchiální astma.
  • Patologie různých orgánů zažívacího traktu, který zahrnuje ulcerativní erozivní léze sliznice žaludku nebo dvanáctníku, a je charakterizována akutní hřiště (erozivní a ulcerativní kolitida, Crohnova nemoc, žaludeční vřed nebo duodenální vřed).
  • Gastrointestinální krvácení v době zahájení léčby nebo převedení v nedávné minulosti.
  • Období obnovy po aorto-koronárním bypassu.
  • Zánětlivá střevní patologie.
  • Porušení koagulačního systému s jeho nedostatečností (hemofilie, hemoragická diatéza).
  • Aktivní patologie pečení (akutní období) nebo závažná nedostatečnost její funkční aktivity.
  • Intrakraniální krvácení.
  • Těhotenství.
  • Věk dítěte do 6 let.

S opatrností se lék užívá u starších osob, u osob s mírně zvýšenou srdeční, jaterní nebo renální insuficiencí, u žen během laktace. Než začnete užívat tablety Ibuprofenu, musíte se ujistit, že nejsou žádné kontraindikace.

Dávkování a podávání

Tablety ibuprofenu se užívají vnitřně bez žvýkání a pití dostatečným množstvím vody. Průměrná dávka pro dospělé a děti je 200 mg (1 tableta) 3-4krát denně. Podle indikací (výrazný zánětlivý proces s bolestivým syndromem) může být dávka zvýšena na 400 mg (2 tablety) 3krát denně a pokud je nutný klinický a terapeutický účinek, dávka se sníží. Doba mezi tabletami by neměla být kratší než 4 hodiny. Maximální přípustná denní dávka by neměla překročit 1200 mg (6 tablet). Průběh léčby je v průměru 5 dní, potřeba jeho prodloužení je stanovena lékařem. Aby se snížil negativní účinek léčiva na trávicí trakt, měly by být tablety po jídle odebrány.

Nežádoucí účinky

Užívání pilulků Ibuprofen může vést k rozvoji nežádoucích reakcí různých orgánů a systémů, které zahrnují:

  • trávicí systém - gastropatie, vyvolaná působením nesteroidních protizánětlivých léčiv, která se vyznačuje tím, nevolnost, zvracení, periodické těžkosti a bolest v oblasti žaludku (v epigastriu oblast). mohou také vyvinout ztráta chuti k jídlu, pálení žáhy (pálení za hrudní kostí způsobené kyselost žaludeční šťávy), průjem, vředů na žaludeční sliznici, což může být komplikována gastrointestinální krvácení nebo perforace vředů (tvorba průchozího otvoru), suchosti ústní sliznice, aftózní onemocnění, ulcerace dásní, hepatitidy (zánětu jater).
  • Nervový systém - bolest hlavy, závratě přerušovaný, nespavost v noci a ospalost během dne, podrážděnost, deprese (nálada dlouhý pokles), zmatenost, halucinace může být méně a aseptický (neinfekční) meningitida.
  • Kardiovaskulární systém - tachykardie (zvýšená srdeční frekvence), zvýšený krevní tlak (arteriální hypertenze), srdeční selhání.
  • Smysly - ztráta sluchu, hluk nebo zvonění v uších, toxické poškození zrakového nervu, rozmazané vidění, diplopie (dvojité vidění), scotoma (místo v zorném poli), sucha, podráždění spojivky očí, otoky očních víček.
  • Krve a kostní dřeně - hemolytická nebo aplastická anémie (anemie spojena se zvýšenou zničení nebo nedostatečnou tvorbou červených krvinek v kostní dřeni), trombocytopenie (snížený počet krevních destiček na jednotku objemu krve), dokud trombocytopenická purpura.
  • Močový systém - rozvoj akutní renální insuficience, alergické nefritidy (renální specifický zánět), polyurie (zvýšený objem moči), cystitida (infekce močového měchýře), nefrotický syndrom, který je doprovázen těžkými generalizovaný edém tkání vzhledem k významné ztrátě plazmatických proteinů v moči.
  • Laboratorní ukazatele jsou zvýšení hladiny kreatininu v krvi, zvýšení aktivity enzymů jaterních transamináz (AST, ALT), což indikuje poškození hepatocytů, což zvyšuje trvání koagulace krve.
  • Alergické reakce - vyrážka na kůži, které se často vyvíjí jako kopřivka (připomíná bodnutí) vyjádřená v svědění kůže, angioedém (vyjádřeno měkké tkáně otok v obličeji a na vnějších pohlavních orgánů), anafylaktický šok (výrazné snížení systémového krevního tlaku, a multiorgánové selhání ), bronchiální astma (průdušky křeč odpověď na jejich vývoji a dušnost). Mohou také vyvinout závažné alergické reakce na kůži jako exsudativní erythema multiforme (Stevens-Johnsonův syndrom), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom).

Riziko vzniku nežádoucích účinků se zvyšuje při delším užívání tablet ibuprofenu. Vzhled kteréhokoli z těchto příznaků je základem pro stažení léku.

Zvláštní instrukce

Než začnete užívat tablety Ibuprofenu, měli byste si pečlivě přečíst pokyny pro léčbu. Existuje několik zvláštních instrukcí, které byste měli věnovat pozornost před použitím, to jsou:

  • Léčba by měla být provedena v minimální účinné dávce a malém průběhu, který by neměl přesáhnout 5 dnů.
  • V případě dlouhodobého užívání tablet ibuprofenu je nutné pravidelné laboratorní sledování funkční aktivity jater, ledvin a koagulace krve.
  • Nedoporučuje se sdílet s jinými léčivy z farmakologické skupiny nesteroidních protizánětlivých léků.
  • Pokud je nutné určit hladinu ketosteroidů v krvi, 48 hodin před testem je léčivo zrušeno, protože jeho podání může ovlivnit spolehlivost výsledků.
  • Děti ve věku od 6 do 12 let mohou být podávány pouze pod dohledem lékaře.
  • V době užívání léku se doporučuje upustit od činností vyžadujících zvýšenou koncentraci pozornosti a rychlosti psychomotorických reakcí.

V lékárnické síti jsou tablety Ibuprofen vydány bez lékařského předpisu. Pokud potřebujete více než 5 dní (žádný klinicky významný účinek), otázky nebo pochybnosti, měli byste se poradit se svým lékařem.

Předávkování

Významný nadbytek doporučené terapeutické dávky je doprovázen bolestí břicha, nevolnosti, zvracení, depresí, ospalosti, bolestí hlavy, tinnitu, zvýšeného srdečního tepu. V tomto případě se žaludek, střevo, intestinální sorbenty (aktivní uhlí) a symptomatická terapie umyjí. Pro dnešek neexistuje žádné specifické antidotum.

Analogy tablet Ibuprofenu

Podobně jako hlavní účinná složka a terapeutický účinek na tablety Ibuprofenu je Nurofen.

Podmínky ukládání

Doba použitelnosti tablet ibuprofenu od doby jejich výroby je 3 roky. Musí být skladovány při teplotě vzduchu nejvýše + 25 ° C na místech, které nejsou pro děti přístupné.

Průměrná cena

Průměrné náklady na 10 tablet Ibuprofen v lékárnách v Moskvě se pohybuje mezi 38-43 rublů.

Ibuprofen

Ibuprofen účinně bojuje s bolesti jiné povahy. Jedná se o širokospektrální drogu. Je schopen eliminovat nejen bolestivé syndromy, ale také zánětlivé procesy v těle. K dnešnímu dni jsou takové projevy zcela běžné. Proto je třeba se vypořádat s nepříjemnými důsledky jakékoliv nemoci.

Kód ATC

Účinné látky

Indikace k použití Ibuprofen

Indikace k použití Ibuprofen - rozsáhlý. Takže lék pomáhá eliminovat revmatoidní artritidu, osteoartritidu, ankylozující spondylitidu a dnu.

Ibuprofen je široce používán při léčbě neurologických abnormalit. Použijte lék na myalgii, burzititidu s různou složitostí a radikulitidou. Může eliminovat zánět měkkých tkání a muskuloskeletálního systému.

Při komplexní terapii se Ibuprofen používá k potírání adnexitidy a proktitidy. Podobný účinek má lék na onemocnění orgánů ORL. Jako pomocná složka se používá k bolesti hlavy a bolesti zubů. Po konzultaci s ošetřujícím lékařem je vhodné použít nápravu. Koneckonců, může být předepsán jako samostatný lék a pomocná medicína. Velkým plusem tohoto léku je to, že nejen eliminuje bolestivé syndromy, ale také zánětlivé procesy. Ibuprofen se ustavil jako pozitivní "pomocník" v boji proti špatnému zdraví.

Forma vydání

Forma uvolňování se může pohybovat v rozmezí od 10 do 100 tablet v jednom balení. V zásadě jde o 100 tobolek o hmotnosti 200 mg. Všechny tablety jsou pokryty speciálním povrchem, což usnadňuje jejich polykání. Stín se může lišit od světle růžového až růžového. Tableta je kulatá, bikonvexní, v příčném řezu jsou viditelné dvě vrstvy. Toto je hlavní jádro, které má bílý odstín a samotný plášť, jehož barva se mění od světle růžového až růžového.

Jako pomocné složky jsou: bramborový škrob 38 mg Stearát hořečnatý 2 mg Koloidní oxid křemičitý (Aerosil), 3,35 mg, vanilin 1,5 g, včelí vosk 20 mg želatina potraviny 320 ug barvivo azorubin 8,5 g, hydroxyuhličitanu hořečnatý 39,57 mg, mouka.

Jak bylo uvedeno výše, balení může být od 10 do 100 tablet. Standardně je to 10, 20 a 100 tobolek. Podle toho 1, 2 nebo 5 blistrů. Všechno je v kartonové krabici. Neexistuje žádná jiná forma výstupu. Počet tablet, které si člověk zvolí podle svých potřeb. Ibuprofen je skutečně silný lék, který má silný účinek téměř okamžitě po aplikaci.

Farmakodynamika

Farmakodynamika Ibuprofen je nesteroidní protizánětlivé léky. Je schopen mít analgetický, antipyretický a protizánětlivý účinek. To je důvod, proč je široce používán v mnoha oblastech medicíny.

Prostředek nesmí selektivně blokovat COX1 a COX2. Mechanizmus účinku je inhibovat syntézu prostaglandinů. Jsou zprostředkovateli bolesti, zánětu a hypertermie. Najdete je prakticky ve všech tkáních a orgánech. Díky své bohaté kompozici je produkt schopen blokovat negativní procesy a zmírnit lidské stavy.

Pozitivní účinek je dosažen interakcí všech látek v jedné tabletě. Relief přichází téměř okamžitě poté, co přijal. Ale hodně záleží na stavu člověka a na problému, který je třeba odstranit. Obecně platí, že ibuprofen má silný vliv na mediátory bolesti a aktivně je blokuje.

Farmakokinetika

Farmakokinetika ibuprofenu je vysoká a rychlá absorpce. Činidlo je téměř zcela absorbováno z gastrointestinálního traktu. Maximální koncentrace léčiva v krevní plazmě se dosahuje během 1-2 hodin po podání. Spojení s bílkovinami nepřesahuje 90%. Poločas eliminace je 2 hodiny.

Činidlo pomalu proniká do kloubní dutiny a přetrvává v synoviální tkáni. Tento proces je charakterizován zvýšenou koncentrací léčiva, několikrát více než v krevní plazmě. Po absorpci se téměř 60% farmakologicky neaktivní formy R postupně převádí na aktivní S-formu. Existuje metabolismus.

Lék je zcela vylučován ledvinami. V nezměněné podobě zůstane nejvýše 1%. V menší míře se jedná o vylučování spolu s žlučou. Lék v těle nezůstává dlouho. Vykonává svou hlavní funkci a je od ní aktivně odvozena. Zkušenost s dopadem na nějaké orgány nestojí za to, ale přesto je riziko negativních důsledků vždy zachováno. Ibuprofen by měl být užíván s opatrností.

Používání ibuprofenu během těhotenství

Používání ibuprofenu během těhotenství je zakázáno. Tato droga je schopna ovlivnit nejen tělo matky, ale i vývoj plodu. Proto by nemělo být používáno. Přirozeně existují případy, kdy je nemožné dávkovat léky. Toto rozhodnutí provádí výhradně ošetřující lékař. Vždy je nutno vytvořit paralelu mezi pozitivním účinkem na matku a negativním dopadem na tělo dítěte. Můžete užívat léky pouze tehdy, pokud je první kritérium podstatně vyšší než druhé kritérium.

Během prvního trimestru by léčba měla být pod dohledem ošetřujícího lékaře. Během tohoto období je obecně zakázáno užívání drog. Existuje velké riziko poškození rozvíjejícího se organismu. Možné patologické stavy a dokonce i potrat. To vše svědčí o tom, že nezávislá léčba může způsobit nenapravitelné škody. Ibuprofen během těhotenství a během laktace je používán výhradně pod dohledem odborníka.

Kontraindikace

Kontraindikace užívání ibuprofenu jsou poměrně rozsáhlé. Takže droga nemůže být v žádném případě použita, pokud je osoba přecitlivělá na její hlavní složky. To může vést k rozvoji závažné alergické reakce.

Nemůžete použít přípravek na erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu ve fázi exacerbace. Může způsobit vážné poškození těla. Lidé, kteří mají hemopoézu, mají rovněž přestat užívat tento lék.

Zvláštní riziko přetrvává u lidí s ulcerózní kolitidou a onemocnění optického nervu. Při těžkých poruchách funkce ledvin nebo jater je nutné léčbu okamžitě opustit. Samozřejmě děti pod 6 let jsou přísně zakázány užívat léky. Jedná se o silné léky, které mohou nejen těžit, ale také způsobit vážnou újmu. Všechny ostatní, můžete používat Ibuprofen, ale bez konzultace s odborníkem, neměli byste to dělat. Riziko sebepoškozování těla je vždy na vysoké úrovni.

Nežádoucí účinky ibuprofenu

Nežádoucí účinky ibuprofenu se projevují v mnoha orgánech a systémech. Takže v podstatě je to nevolnost, zácpa, pálení žáhy, průjem, bolest hlavy, nespavost a alergické reakce. Jedná se o "standardní" sadu negativních reakcí z těla. Ale existují i ​​jiné, mimořádně zajímavé případy.

Na části gastrointestinálního traktu lze pozorovat tyto odchylky: NSAID gastropatie, snížení chuti k jídlu, průjem, nadýmání, zácpa, nevolnost, zvracení, pálení žáhy. V některých případech to vše komplikuje perforace a krvácení. Není vyloučeno podráždění nebo suchost v dutině ústní, nepříjemná bolest.

V senzorických orgánech může docházet k poruchám sluchu, zvonění nebo hluku v uších, poškození optického nervu, skotoma, edém konjunktiválního systému, alergická geny.

Centrální a periferní nervový systém reaguje na vlivem drog bolesti hlavy, nespavost, nervozita, neklid, aseptické meningitidy, letargie a deprese.

Kardiovaskulární systém: tachykardie, zvýšený krevní tlak, srdeční selhání. Močový systém: alergická nefritida, polyurie, cystitida a akutní renální selhání.

Alergické reakce jsou také možné. Ty se projevují přítomností kožní vyrážky, svědění, anafylaktické reakce, anafylaktický šok, horečka, eosinofilie, alergické rýmy.

Hematopoetické orgány: anémie, agranopolitoz a leukopenie. Není vyloučen zvýšené pocení. Na vysoké úrovni je riziko vředů na sliznici gastrointestinálního traktu. Pokud dojde k nežádoucím účinkům, přestane užívat Ibuprofen.

Dávkování a podávání

Způsob podání a dávka závisí na stavu osoby a na problému, který vyžaduje vyloučení. Například u revmatoidní artritidy by měla být použita pro přípravu 800 mg (4 tablety) třikrát denně. To stačí k tomu, aby člověk cítil úlevu.

V osteoartritida a ankylozující spondylitidy léčiva používá 400-600 mg (2-3 tablety) 3-4 krát denně. U juvenilní revmatoidní artritidy postačuje 30-40 mg na kg tělesné hmotnosti. Ale v tomto případě se lék užívá jednou denně.

U poranění měkkých tkání se výkřiky obvykle předepisují na 600 mg (3 tablety) 2-3krát denně. Pokud je osoba nemocná bolestivým syndromem, stačí užívat 400 mg (2 tablety) léku 3krát denně. Maximální denní dávka by neměla být vyšší než 12 tablet denně. Samozřejmě dávku zvolí ošetřující lékař, v závislosti na problému, který má osoba. Samoléčení je proto velmi odrazováno. Ibuprofen nemá malý seznam možných nežádoucích účinků na lidské tělo.

Předávkování

Předávkování při podávání léků není vyloučeno. Vzniká zejména z důvodu překročení povolené dávky. Mnoho lidí, kteří se snaží odstranit syndrom nepříjemné bolesti nebo urychlit léčbu, užívají lék ve vyšší dávce. To vše vede k negativním činům ze strany těla.

Takže může být bolest břicha, zvracení, nevolnost, letargie reakce, bolesti hlavy, deprese, hučení v uších, akutní selhání ledvin, tachykardie, fibrilace síní, a dokonce úplné zastavení dýchání. Negativní důsledky jsou docela působivé. To opět podtrhuje skutečnost, že samotná léčba ibuprofenu může vážně poškodit tělo.

Abychom odstranili nepříjemné příznaky, je třeba se uchýlit k řadě nezbytných akcí. Nejprve se člověk umyje žaludkem. Ale toto je relevantní pouze v první hodině po podání drogy. Pak je předepsáno aktivní uhlí s výpočtem jedné tablety na kilogram hmotnosti. Takový účinek může výrazně snížit vstřebávání. Alkalický nápoj, nucená diuréza a symptomatická terapie budou užitečné.

Interakce s jinými léky

Interakce Ibuprofen s jinými léky se provádí s velkou opatrností. Proto spolu s kyselinou acetylsalicylovou a jinými NSAIDs nestojí za to léky. Prostředek je schopen snížit protizánětlivý a antiagregační účinek kyseliny. To může vést ke zvýšené incidenci akutní koronární nedostatečnosti u pacientů, kteří dostávají nízké dávky kyseliny acetylsalicylové jako antiagregační činidla.

Při použití s ​​antikoagulačními a trombolytickými léky existuje riziko krvácení. Současné podávání s inhibitory zpětného vychytávání serotoninu zvyšuje pravděpodobnost závažného gastrointestinálního krvácení.

Zlaté přípravky zvýšení efektu ibuprofenu na syntézu prostaglandinů v ledvinách, což se projevuje zvýšenou nefrotoxicity. Léky, které blokují tubulární sekreci, mohou snížit vylučování a zvýšit plazmatickou koncentraci hlavního léčiva.

Inhibitory mikrosomální oxidace významně snižují riziko hepatotoxického účinku. Zhoršuje se hypotenzivní účinnost vazodilatancií, natriuretické a diuretické aktivity u furosemidu a hydrochlorothiazidu. Zvýšená koncentrace digoxinu, přípravků na bázi lithia, methotrexátu v krvi. Kofein zvyšuje analgetický účinek ibuprofenu.

Podmínky skladování

Podmínky uchovávání přípravku Ibuprofen zahrnují několik základních pravidel. Zvláštní pozornost byla vždy věnována skladování, účtování a vydávání léků. Správný obsah ibuprofenu je založen na racionální organizaci skladování, pravidelné zvážení trvanlivosti.

Je důležité vždy udržovat optimální teplotu. V tomto případě by neměla překročit 25 stupňů. Vlhkost, ochrana před světlem hrají významnou roli. Nevystavujte léčivo přímému slunečnímu záření nebo nadměrné vlhkosti. To povede k tomu, že lék bude zkažený.

Je třeba si uvědomit, že porušování pravidel skladování může nejen snížit účinnost opatření, ale také poškodit lidské tělo. Dlouhodobý obsah léčiv není vždy přijatelný. Tak se časem mění jeho farmakologická aktivita. Samozřejmě, děti by nikdy neměly být přijímány k lékům. Můžete si ji užívat od 6 let, a pak po speciální nízké dávce. Vlastní použití může vést k vážným negativním reakcím těla. Proto je nutné uchovávat ibuprofen mimo nežádoucí vlivy a dětskou zvědavost.

Datum vypršení platnosti

Doba použitelnosti drogy je 3 roky. Použití po určeném čase není v žádném případě možné. Faktem je, že se farmakologické akce aktivně mění v průběhu času. V nejlepším případě to nebude mít žádný výsledek, v nejhorším případě způsobí vážné poškození těla.

Skladování drogy hraje obrovskou roli. Je žádoucí, aby se jednalo o teplé a suché místo bez přímého slunečního záření. Přirozeně je zakázána vlhkost a vysoké teploty. Nedovolte dětem, aby si užívali léky, mohou se ublížit.

Věnujte pozornost externím údajům o droze. Barva, vůně a chuť by se neměly měnit. Pokud takové změny existují, nástroj již nelze použít. Pravděpodobně došlo k porušení základních pravidel skladování a léčivo bylo vyloučeno. Uchovávejte Ibuprofen v původním obalu. Neumísťujte je do chladničky, tato lék nevyžaduje zvláštní podmínky.



Následující Článek
Jak se zbavit mozků na nohou: doma a lékárna znamená, profesionální metody